Mundur jest szczegółem nie tylko dla harcerzy jako ogółu, w pewien sposób są przez to rozpoznawani na ulicy lub pochodach, ale głównie sprawą bardzo osobistą dla każdego z nich z osobna. Mundur to tak naprawdę „zbiór barwnych wspomnień” i obraz tego jakim harcerzem lub jaką harcerką (zuchem) jesteśmy.

Po złożeniu istotnej przysięgi zuchy noszą na mundurze Znaczek Zuchowy, który przypomina, aby zachowywać pogodę ducha oraz zachęca do pomagania drugim i stawaniu się lepszym. Naszyte sprawności to dzieje wysiłku nad sobą, wszystkie inne naszywki to tak naprawdę obraz tego, co przeżyliśmy. Posiadanie munduru uczy również umiejętności odnoszenia się do niego z hołdem, samodzielności w czasie przyszywania plakietek lub nawet tworzy dobrą okazją do pierwszej samodzielnej przygody z prasowaniem. Gdy wasze pociecha zaczyna chodzić do szkoły i chcemy go uczyć samodzielności i przekazać pewne wartości to genialnym wyjściem jest zapisanie go do harcerstwa. Państwa pociecha od kilku miesięcy uczęszcza na zbiórki gromady zuchowej. Zabawia się i naucza. Przed nim faza – a mianowicie czas przygotowujący do złożenia obietnicy zuchowej. Ale aby złożyć tą obietnicę i stać się prawdziwym zuchem, trzeba mieć mundur dla zucha.
Mundur można kupić w sklepach harcerskich ale o wiele szybciej i sprawniej można go zakupić przez internet.

Wejdź na kolejną witrynę – tam czeka na Ciebie kompleksowy opis (http://www.scootive.pl/Akcesoria-Media/Naklejki) nowego tematu. Opracowaliśmy go dla Ciebie z przyjemnością.

Dzięki niemu możemy od razu kupić kompletne umundurowanie i jego części takie jak koszule mundurowe czy paski harcerskie.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Mundur zucha złożony jest z:1.Koszuli mundurowej,2.Pasa harcerskiego,3.Spódnicy lub spodenek mundurowych i podkolanówek lub spodni do munduru.(zobacz: mundur dla harcerza)

Zuchy głównie do munduru ubierają normalne spodnie. Muszą to być jednak spodnie stonowane, zapięte na guzik. Dobrze jeśli są to granatowe dżinsy. Inne dopuszczalne to sztruksy lub bojówki w kolorach czarnym lub chłopcy zielonym, brązowym, dziewczęta ciemnoszarym. Jeśli jest to możliwe w szlufkach spodni winien zmieścić się pasek harcerski (przydatne informacje).

Mundur to konieczny aspekt harcerskiej metodyki, dzięki której wychowano już mnóstwo pokoleń. Dzięki ubieranemu mundurowi nie ma pociech gorszych i lepszych, gorzej czy lepiej ubranych. Mundur to także przejaw przynależności do tak dobrego ruchu jakim jest harcerstwo. Należy się do niego odnosić z szacunkiem. Mundur to kawałek nas, gdyż to właśnie na nim przedstawiamy nasze barwy szczepowe, nazwę drużyny i odznaki sprawności, które mówią w czym osiągnęliśmy poziom mistrzowski.