O domowej biblioteczce wielokrotnie myśli się jak o szafkach na przeczytane książki. W grę wchodzą wtedy dwa powody ich magazynowania. Pierwszy, bardziej bezinteresowny: bo powinny się wciąż komukolwiek przydać.

Źródło: http://www.flickr.com
Inny wiąże się z próżnością posiadacza, który lektury traktuje jak myśliwskie trofea, ustawiając na półkach zdobyte białe kruki. W biblioteczce stoją książki przeczytane, ale niemało jest także tych, jakich nie przeczytaliśmy, a prawdopodobnie, nie przeczytamy wcale. To nie oznacza, że są bezużyteczne. Półki służą nie jedynie składowaniu książek, lecz wspaniale nadają się do ich przesuwania. Do tego przydają się wszelkie książki: przeczytane, przewertowane i odłożone na później. Powinniśmy puszczać książki w obieg. W żywej biblioteczce wiecznie brak miejsca, a zarazem mnóstwo jest w niej takich książek, z jakimi zdołalibyśmy rozstać się bez bólu. Nie trzymajmy ich po to, żeby gromadziły kurz. Powinno się porzucać książki na uczelniach, w placówkach edukacyjnych i kawiarniach. Nawet na najdziwniejsze tytuły znajdą się miłośnicy, otwarci spożytkować je na swój sposób. Domowe biblioteczki nie muszą być przejawami prestiżu i skumulowanym kapitałem kulturowym stosowanym w walkach społecznych. Wiele zależy od tego, w jaki sposób będziemy do nich podchodzić. Przy dobrym nastawieniu biblioteki mają szansę odegrać istotną rolę w otwieraniu nas na świat i budowaniu lepszych relacji z innymi.

Źródło: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że człek może sobie bądź co bądź poradzić w życiu, nawet wcale nie czytając książek. Może, lecz co to za życie, kiedy nie ma życia duchowego spojonego z zadumą nad sobą i światem, nie posiada świadomości, że są odrębne punkty odczuwania i szersza perspektywa. Czytanie poszerza praktyki językowe, poprawia słownictwo, uczy przejawiać myśli i rozumieć metody mówienia innych ludzi.
Zaciekawił Cię ten rzetelny artykuł? Pragniesz poznać jego dodatkowe źródło (http://www.winnicadwiegranice.pl/)? Więc chcemy zaoferować Ci przejrzenie kolejnej witryny.
Im bogatszy język, tym lepsze formułowanie osobistego sądu, wyższa biegłość pokazywania odczuć i pragnień. Czytanie książek poprawia kunszt autonomicznego rozumowania i definiowania myśli, kompetencje konieczne do należytego działania publicznego.