Populacja ludzka od bardzo dawnych dziejów potrzebowała jakiegokolwiek wariantu, żeby połączyć ze sobą jakieś wszelakie elementy. I to wcale niezupełnie musiało to być złączenie stałe.

Ot, choćby taka uprząż dla konia.

Jeżeli sądzisz, że znajdziesz ciekawe treści w internecie, to przejdź (https://www.jagna.pl/biustonosze-bardotka-c-23_65.html) do omawianego problemu oraz kliknij w odnośnik mieszczący się tu.

Człowiek porusza się konno od tysięcy lat. Jakiego materiału używano kiedyś jako uprząż?

Wydaje się, że nie można było stosować do tego zwykłego sznura, gdyż zbytnio wbijałby się on w ciało zwierzaka. Co zatem okazało się być o wiele korzystniejszym wyjściem? Coś, co było wykonane z naturalnej skóry, czyli rzemienie hurt. Są to paski wykonane z odpowiednio spreparowanej oraz osuszonej zwierzęcej skóry, jakie były niegdyś wykorzystywane w różnych gałęziach między innymi przemysłu. Dla przykładu tego typu odzież. Niemalże każdy facet od jakiegoś czasu rozpoczyna używać typowy pasek do jeansów. Mnóstwo z mężczyzn w lecie używa również klapki. A przecież do ich wytworzenia również posłużyły rzemienie hurt. Nie można by pominąć różnorodnych fabryk, jakie używały rzemienie hurt jako składnik w dźwigni pasowej, która bywała jednym z mechanizmów na hali produkcyjnej.
środowisko

Autor: Mario M
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego jednak rzemienie hurt były tak wszechstronnie stosowane? To bardzo proste: takowe rzemienie hurt cechują się bardzo dużą wytrzymałością na rozciąganie. Ich wytrzymałość była nie do przecenienia. Także i dziś obywatele wykorzystują rzemienie hurt do różnorodnych celów.

Wykluczając wymienioną uprząż dla konia, turyści doskonale znają rzemienie hurt, gdyż niemało oferowanych na specjalnych straganach pamiątek posiada pasek stworzony akurat z rzemienia hurt.