Razem z rozkwitem gier komputerowych, autorzy kreowali coraz różniejsze warianty gier, cechujące się odmiennymi strategiami prowadzenia techniki gry, trybu. Ciężko wyodrębnić jakiś sprecyzowany podział gier, dlatego że w literaturze przedmiotu nie istnieje sprecyzowany podział gier ze względu na rodzaj.

Zestawiając opisane przez autorów kategorie gier można podzielić je najogólniej na:
gry tekstowe, gry zręcznościowe, przygodowe, fantasy, sportowe oraz inne. Omówię dzisiaj niektóre z nich.

Gry wyścigi. Rodzaj gier polegających na ściganiu się z współzawodnikami. Zadaniem gracza będzie osiągnięcie pierwszego miejsca czy uzyskanie jak najlepszego czasu . Możemy ścigać się rozlicznymi pojazdami (powietrzne), a sama natura gry również może być zmienna (symulacyjna lub zręcznościowa).
Piknik na łonie natury

Autor: Daniel Glifberg
Źródło: http://www.flickr.com
Walentynkowy prezent

Autor: Princess Academy
Źródło: Princess Academy
Symulatory charakteryzują się przede wszystkim tym, że odzwierciedlają faktyczne zdarzenia w wirtualnym świecie, dla przykładu symulatory lotów, symulator jazdy automobilem, itd. Występują w nich ograniczenia rodzaju fizyka przedmiotów, choć są wyjątki, np.

Sprawdź również szczegóły w tekście, z pewnością będziesz zdania, że naprawdę dobrze było je poznać. Nie zwlekaj więc i kliknij tutaj!

popularna seria The Sims. Gry takie zazwyczaj posiadają samouczek. Symulatory to także tego typu gry, w jakich mamy możliwość konstrukcji miast. W najwyższym stopniu chyba znaną grą symulacyjną jest seria wspomnianej wcześniej gry The Sims, w jakiej istnieją ogromne możliwości posunięcia. W skrócie gra polega na prowadzeniu wirtualnego życia Simów (odpowiednik osób), którym trzeba zbudować dom, znaleźć pracę bądź dbać o potrzeby fizjologiczne, lub też pozyskiwać znajomości, troszczyć się o nie i awansować na coraz lepsze stanowisko pracy.

To zagadnienie okazało się dla Ciebie absorbujące? Zobacz też pokrewne wątki na ten omawiany wątek, które na pewno są podobnie wciągające.

Gra nadaje się świetnie dla dziewczynek. Kreowanie idealnych Simów, jakie odzwierciedlają nas samych, umożliwia realizować swoje fantazjowania w świecie fikcyjnym.

pomieszczenie
Forge of Empires jest to gra , w której budujesz swoje własne miasto a także towarzyszysz mu poprzez wszystkie okresy istnienia cywilizacji, zaczynając od ery kamienia. Odkrywaj pionierskie technologie i wstępuj w nowe ery.

Zapisz się na kartach przeszłości, stawiając unikalne, zaawansowane konstrukcje oraz olbrzymią metropolię. Powiększaj własne imperium dzięki strategicznie zaprojektowanym kampaniom a także błyskotliwym posunięciom militarnym. Skonstruuj swój świat.