Wszyscy wiemy, że klejnoty to nie tylko łańcuszki czy diademy, ale także np. zegarki. Wynika z tego to, że tego typu ozdoby nie muszą być ani widoczne na od razu, ani nawet nie powinny być wyprodukowane ze złota czy też posiadać drogich kamieni.
Doskonałym przykładem mogą być kolczyki, jakie jednak nie dekorują uszu a.

biuro

Autor: Kurtis Garbutt
Źródło: http://www.flickr.com
.. na przykład nos lub język. Taki rodzaj dekoracji ma nazwę piercing oraz korzysta z biżuterii stworzonej ze tioplastu albo tytanu. Często widuje się także kolczyki wykonane z plastiku, jednak ich używanie nie jest przez specjalistów zalecane (mogą się one wyginać albo łamać). Najpopularniejszą formą piercingu jest tak zwany kolczyk do pępka, który jednak przeważnie nie przechodzi dokładnie przez pępek, ale przez płat skóry mieszczący się nad albo pod nim. Niestety mało ludzi wie, że piercing pępkowy zalicza się do tych, które najwolniej się goją. Czasami pełne uleczenie ranki mogłoby zająć nawet cały rok. Powodem tego jest niewielkie unaczynienie tej części ciała.
Ponadto należałoby powiedzieć, że w zależności od rodzaju kolczyka, mógłby mieć on inne zapięcie. Jest zatem tak zwany bigiel, sztyft przeciągany czy rybka. Niezależnie od tego, tego typu biżuterię możemy zakupić w typowych lub sitodruk koszulki internetowych sklepach biżuteryjnych. Przez tysiące lat życia kolczyki były wykorzystywane do różnych celów.

Jednym służyły do podkreślenia należenia do danej grupy etnicznej, innym zaś w celach religijnych, a jeszcze innym zaledwie w celach ozdobnych. Obecnie niezwykle znane jest ręczne robienie kolczyków artystycznych. Są one ostatnio niezwykle modne.