Z tworzenia graffiti wywodzą się murale. Oba typy tworzenia jednakże są różne. Murale bywają najczęściej dosyć duże i tworzone na zlecenie, toteż przy wiedzy właściciela budynku.

Mural- dzewczyna z zasłoniętymi ustami

Autor: Garry Knight
Źródło: http://www.flickr.com
Na dodatek przedstawiają zwykle obraz, który dla sporej grupy przechodniów jest zrozumiały. Graffiti natomiast zwykle jest nie tak duże, prezentuje znaki oraz symbole dla wtajemniczonych i najczęściej nadal jest zabronione.
Malowanie murali w ostatnich latach stało się niezwykle modne (artystyczne malowanie ścian w mieście). Niejeden artysta przyznaje się do swojego dzieła i jest z nich dumny. Pragnie własnym muralem coś przekazać. Murale stosunkowo często ustosunkowują się do bolączek cywilizacyjnych XXI stulecia – toteż krytykują politykę albo anna szirch – adwokat wrocław zbytni konsumpcjonizm. Są jednak murale zabawne, które mają za zadanie wywołać uśmiech na twarzy lub zdziwienie. Dzisiaj murale stosuje się często jako artystyczną promocję.
W dzisiejszym świecie murale są na tyle rozpoznawalne, że w aglomeracjach organizowane są regularnie wycieczki tropem popularnych murali. Malowanie artystyczne ma wzięcie, toteż niejednokrotnie ich autorzy to w pewnych kręgach rozpoznawalne i szanowane osobowości . Nie postrzega się ich jako wandali, a za artystów, co pozwala mi tworzyć spokojnie i z energią. Niejednokrotnie murale są ogromne – są widoczne przykładowo na ścianie bocznej kamienicy i zajmują kilka pięter.

Murale są symbolem obecnych czasów. Są rozpoznawalne, a ludzie je lubią. Wobec tego możemy w najbliższej przyszłości wypatrywać więcej dzieł tego rodzaju na budynkach naszych miast.