W dzisiejszych czasach kiedy staramy się o jakąś posadę, musimy spełnić szereg wymogów w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, aby mieć realne szanse na zatrudnienie. Procesy rekrutacyjne są coraz bardziej skomplikowane, nie chodzi już tylko o CV czy krótką rozmowę. Kandydaci są przeważnie przepytywani przez kilka niezależnych osób, które organizują różnorakie testy i na koniec podejmują decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu danej osoby. Liczy się nie tylko wiedza i doświadczenie, lecz także ubiór i ogólna prezentacja samego siebie.

ubrania

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ulega wątpliwości, iż ubiór w pracy to kwestia niezmiernie ważna. Nie dziwne zatem, że na rozmowie kwalifikacyjnej przykładowo do banku lub do jakiejkolwiek dużej korporacji rekruterzy zwracają uwagę na to, jak potencjalny przyszły pracownik jest ubrany. To, co na sobie mamy w takiej chwili świadczy nie tylko o nas samych, ale również o naszym szacunku do przyszłego pracodawcy. Co więcej, nie od dziś jest wiadome, iż ludzie w pierwszych kilku minutach znajomości oceniają nas głównie właśnie po wyglądzie. Z tych przyczyn warto zadbać o odpowiednią stylizację, jeżeli zależy nam na otrzymaniu danej pracy.

Nawet jeżeli po tym, jak już otrzymamy wymarzoną pracę, dowiemy, że w firmie nie obowiązuje dress code, zwykle oznacza to, że po prostu nie funkcjonują konkretne firmowe uniformy. Natomiast podstawowych zasad, nawet jeśli są niepisane w regulaminie firmy, należy przestrzegać. Oczywiście do tego, by umieć się dobrze ubrać do pracy nie są niezbędne szkolenia dress code czy specjalnie zatrudniona stylistka, ale aktualnie ludzie coraz częściej chcą korzystać z tego rodzaju porad (szkolenia z dress code). Tym, co trzeba mieć za priorytet, to kolorystyka tego co nosimy. Neutralne barwy ubrań to takie jak: błękit, granat, czerń, szarość i biel. Dzięki wyborowi takich kolorów będziemy wyglądać profesjonalnie i nikt nie zarzuci nam, że np. źle reprezentujemy przedsiębiorstwo, dla którego pracujemy.

ubrania

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
Zdecydowanie niedopuszczalne są różnego typu stroje letnie, takie jak japonki, krótkie spodenki czy koszulki (zobacz koszulki z własnym nadrukiem tanio) na ramiączkach. Rzecz jasna w czasie upałów można sobie pozwolić na trochę szerszą gamę kolorystyczną, powinniśmy jednak nieustannie mieć na uwadze to, iż musimy prezentować się profesjonalnie.

Bez względu na to, czy sami dobieramy swoje stylizacje, czy zdecydujemy się skorzystać z porady stylistki, kluczowym jest abyśmy sami dobrze czuli się w tym, co mamy na sobie. Ubrania muszą nie tylko wyglądać profesjonalnie, ale również być dla nas wygodne i praktyczne.