Prezenty to nieodłączny element większości rodzinnych imprez i uroczystości. A często tego typu okazji raczej nie braknie, szczególnie jeśli rodzina jest duża i bardzo zżyta ze sobą. Jednak o ile większość lubi dostawać prezenty, to już nie wszyscy je lubią kupować.

(2).jpg|L|W=195|ALT=łańcuszek|TITLE=fryzura]

sandały

Autor: Thomas8047
Źródło: http://www.flickr.com
I bynajmniej nie będzie to chodzić o kwestie pieniędzy, lecz o to, że sporo ludzi zwyczajnie ma bardzo duży problem z tym, co wybrać żeby prezent się podobał. Oczywiście trudno dać tu jedną prostą radę, bo wybór prezentu zależał będzie od wielu rzeczy. Przede wszystkim znaczenie ma rodzaj okazji, z jakiej prezent jest wręczany, wieku danej osoby, oraz relacji, jakie z nią będą łączyć. Ale nie mniej istotne jest to, co dana osoba lubi, jakie ma agrafki dziewiarskie i jak lubi spędzać wolny czas. Z tego też powodu każdy, kto musi wybrać jakiś prezent powinien się dobrze zastanowić nad powyższymi sprawami. Jeśli dodatkowo weźmie pod uwagę pewne uniwersalne zasady, to zapewne uda mu się coś ciekawego kupić.
Jednym z najczęściej kupowanych, ale też trochę niebezpiecznych prezentów są najróżniejsze kosmetyki. Z jednej strony łatwo się dowiedzieć, czego używa dana osoba i kupić coś podobnego. Jeśli się jednak nie zna tego, co jubilat lubi, to należy trochę uważać. Każda osoba może bowiem mieć odmienne zapachowe preferencje, i może się okazać, że wody kolońskie, jakie podobać się będą dużej ilości panów akurat temu jedynemu nie przypadną do gustu. Ciekawym pomysłem na prezent może również być książka, ale tutaj także warto wcześniej zasięgnąć opinii, jaki rodzaj literatury ktoś lubi. Całkowicie czego innego będzie się szukać, jeżeli ktoś będzie chciał wręczyć prezent dla nowożeńców. W takiej sytuacji zdecydowanie bardziej sprawdzają się jakieś praktyczne przedmioty, jakie pomogą w wykończeniu nowego domu.

Mogą to być na przykład sprzęty AGD czy jakieś przydatne gadżety. Często spotykanym zwyczajem jest pytanie się pary młodej, co by chciała otrzymać, dzięki temu wiadomo że to, co zostanie wręczone z pewnością będzie przydatne i się spodoba.