Personel medyczny, szczególnie w klinikach i innych ośrodkach medycznych jest zobligowany do noszenia profesjonalnej odzieży. Każdemu, lekarz, przede wszystkim kojarzy się z białym kitlem, ale czasy, gdy odzież medyczna obowiązywała tylko w białej barwie, już dawno minęły.
sukienka medyczna

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie, producenci garderoby medycznej mają w swojej ofercie zróżnicowane barwy oraz style ciuchów.

Sanitariuszki i lekarze mogą dobierać z różnorodnych elementów odzieży. Dawniej panowały przede wszystkim fartuszki medyczne, a teraz możemy wybierać: spodnie albo spódnica medyczna, profesjonalne buty, bluzki z długim rękawkiem lub sukienka medyczna, ochronniki do laboratorium oraz multum innych.

Garderoba medyczna ma wypełnić wiele wytycznych i przejść zróżnicowane testy, w szczególności taki na wytrzymałość. Na przykład, tego typu fartuszki medyczne nie powinny się zbyt łatwo porwać.

Bardzo ekscytuje Cię omawiana w tym artykule tematyka? W takiej sytuacji bez obawy kliknij tutaj, gdyż więcej odnajdziesz w treści!

Ich zadaniem jest osłona pracownika medycznego przed zarazkami, a w szpitalu nie raz może zdarzyć się sytuacja, że pacjent z bólu złapie za fartuch. Taką samą wytrzymałość powinny posiadać także inne elementy odzieży pracowników medycznych.

Dodatkowo, nie ma znaczenia, czy to sukienka medyczna, czy bluzka z krótkim rękawem, czy spodnie, czy spódnica medyczna – one wszystkie podlegają wytycznym, w odniesieniu do sposobu ich prania – . Sanepid ma prawo żądać od szpitala okazania umowy prawnej z punktem pralni medycznej, która dba o właściwą sterylizację garderoby medycznej. Brak takiej umowy prawnej kosztuje placówkę bardzo wysoką karę.
Wszystkie przepisy, względem ubioru lekarza albo pielęgniarki są mocno uzasadnione. Opieka nad chorymi pacjentami ciągnie ze sobą znaczne ryzyko, w szczególności ze względu na kontakt z różnymi bakteriami oraz wirusami. Regularna zmiana garderoby medycznej oraz jej odpowiednia dezynfekcja ma również na celu zabezpieczenie ludności zdrowej przed rozpraszaniem się szkodliwych bakterii poza teren placówki. Wszystkie medyczne rzeczy, śmieci i ciuchy, są zawsze właściwie zabezpieczone i nie wolno korzystać z tych, które mają w osłonce nawet najmniejsze rozdarcie.
Opieka nad chorymi jest niezwykle odpowiedzialna.

Personel musi dokonać wszystkiego, by nie szkodzić pacjentom, którymi się opiekuje oraz aby nie narażać siebie samych na niepotrzebne ryzyko. Z tego powodu, tak istotna jest właściwa odzież medyczna – Vena Uniformy i Odzież Medyczna.