Wełna jest jednym z najlepszych naturalnych materiałów, wykorzystywanych do produkcji ubrań. Jej właściwości znane są od setek lat, bo już wtedy ludzie nauczyli się z sierści zwierząt robić cieniutkie nitki, a nich różnego rodzaju materiały.

Szczególnie męska moda

wełna z owcy

Autor: Damien Pollet
Źródło: http://www.flickr.com

ją wykorzystuje, choć także panie bardzo chętnie ubierają różnego rodzaju wełniane elementy odzieży. Lecz to tak naprawdę garnitury, marynarki i klasyczne spodnie szyte są przeważnie z wysokogatunkowej wełny, poza tym jest używana do produkcji ciepłych ubrań takich jak płaszcze, czapki, szaliki i grube swetry. Wełna jest materiałem cechującym się licznymi przydatnymi właściwościami. Po pierwsze doskonale będzie chronić przed zimnem, stąd też jej popularność w zimowych kolekcjach. Ale również bardzo dobrze odprowadza wilgoć, co z kolei sprawia, że i w lecie odzież z tego materiału bardzo dobrze się sprawdza. Niektóre rodzaje wełny są niezwykle komfortowe nawet przy największych upałach, znacznie przewyższając uznawany przez wielu za najlepszy len.Wełna parzona (zobacz: lamalama.pl/jest także bardzo wygodnym materiałem do ubierania. Włókna wełny mają dużą sprężystość, co sprawia, że ubrania tak bardzo się nie mną, jak w przypadku bawełny, i nie będą przy tym wymagać aż tak częstego prasowania.

Kolejnym plusem będzie to, że wełna nie pochłania zapachów, a nawet ma zdolność do samooczyszczania. Dzięki temu wełniana odzież nie będzie wymagać aż tak częstego czyszczenia czy też prania, jakie jednak w jakimś stopniu niszczą materiały. Ostatnią z największych zalet wełnianych materiałów jest duże absorbowanie wilgoci. Dzięki temu nawet bardziej zmoczone ubrania wełniane będą długo utrzymywać komfort cieplny, czego powiedzieć nie można o innych popularnych tkaninach. Wełna występuje w wielu różnych odmianach i rodzajach, które się różnią nie tylko pochodzeniem z danego gatunku, ale też technologią wykonania. Duże zainteresowanie zaczynają również zdobywać mniej popularne gatunki wełny, na przykład zalicza się do takich wełna gotowana, więcej informacji znajdziecie tutaj: wełna gotowana.