Tradycja dawania sobie prezentów zakorzeniony jest niezwykle mocno zarówno w ludzkich umysłach, jak i kulturze i tradycji. Obdarowujemy się nawzajem przy najróżniejszych okolicznościach, a także i bez powodu. Podarunki mogą być małe, symboliczne, lub też większe. Mogą być kupione lub zrobione według własnego pomysłu. Zawsze jednak ich celem jest wywołanie zadowolenia i uśmiechu na twarzy obdarowanej osoby.

Okazje

Istnieje kilka takich dni w roku, które ściśle kojarzą się z dawaniem prezentów. Przede wszystkim nasuwają się w tym kontekście święta Bożego Narodzenia. Obecnie odchodzi się od celebrowania imienin; większą rangę mają teraz urodziny.

Ta wskazówka z www (http://www.uroczysko7stawow.pl/oferta/dla-biznesu) zapewni Ci to, że odnajdziesz dużo niezwykle ciekawych informacji – to trochę innego rodzaju punkt widzenia na taką kwestię.

W wyjątkowy sposób celebruje się urodziny osiemnaste, a także często „okrągłe”: trzydzieste, czterdzieste i tak dalej; prezent na urodziny (czy już znasz prezentokrację?) może być wtedy bardziej okazały, podobnie jak ewentualne przyjęcie. Z USA przeszła do Polski moda na romantyczne prezenty walentynkowe, mająca coraz więcej zwolenników. Innymi okazjami mogą być rocznice (na przykład zawarcia małżeństwa), mikołajki, oraz takie święta jak Dzień Dzieci, Dzień Nauczyciela i dużo innych. Tradycyjnie podarunki kupuje się w dniu ślubu, chrzcin czy pierwszej komunii dziecka. W szkołach jest zwyczaj dawania pedagogom przez ich podopiecznych podarunków na koniec roku szkolnego, w ramach podziękowania za całoroczny trud.

Oryginalny prezent

To taki upominek, który wywoła u obdarowanej osoby nie tylko radość, ale i miłe zaskoczenie. Wybór podarunku nie jest procesem łatwym, zwłaszcza jeżeli chce się, by był on niepowtarzalny. Typowym skutkiem są wysokie koszty, jakie należy ponieść.

balon w chmurach

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com

Przelot balonem (kliknij odnośnik do prezentokracji) jako dar dla ukochanej osoby byłby na pewno niezwykłym przeżyciem, jednak nie każdy ma tak dużo pieniędzy. Należy jednak pamiętać o drugim wyjściu – niezapomniane podarunki to w wielu przypadkach te wykonane według własnego pomysłu, gdzie liczy się przede wszystkim oryginalny i trafny pomysł. Uzależnione jest to oczywiście od indywidualnych chęci i umiejętności. Muzykalny facet, chcący sprawić małżonce prezent na rocznicę, może ułożyć i/lub zagrać utwór jej dedykowaną. Przy obecnym zaniku zwyczaju wysyłania kartek bardzo rzadkie są te zrobione własnoręcznie. Swego rodzaju prezentem będzie także oryginalny pomysł na zaręczyny. Można obserwować mężczyzn oświadczających się na koncertach muzycznych, w przerwach imprez sportowych, w mediach, w najbardziej oryginalnych okolicznościach i miejscach.

Jaki prezent i dla kogo?

Wybór prezentu uzależnia się głównie od tego, kto ma go otrzymać. Tradycją stało się, że na większość okazji właściwym podarunkiem dla kobiety mogą być kwiaty. Wspomniane już zaręczyny związane są nierozerwalnie z wręczeniem pierścionka. Krótko mówiąc – prezent dla dyrektora powinien być czymś zupełnie innym niż prezent na 40-tkę bliskiego przyjaciela.