Ozdoby od pradawnych czasów rozbudzały pożądanie. Już ludzie w czasach prehistorycznych używali małe kostki, skamieliny i zwierzęcą skórę do wytwarzania oryginalnych ozdób. W starożytności wytwarzano już wspaniałe ozdoby z cennych kamieni. I tak pozostało do dnia dzisiejszego, kiedy biżuteria roznieca nasze zmysły. Jednak w tej branży nie możemy mówić o zastoju. Wręcz odwrotnie, nieustannie powstają nowe, interesujące techniki, dzięki czemu biżuteria jest co raz bardziej różnoraka.

Jeżeli ktoś obserwuje dokładnie świat mody, może się zorientować, że co pewien czas pojawia się nowy motyw przewodni. Jakiś czas temu zdobiły nas wizerunki rogatych zwierząt, takich jak jelenie, czy jednorożce. Wisiory w tych kształtach znikały jak świeże bułeczki. Po nich przyszła moda (zobacz również ubrania dla kobiet) na różnego rodzaju sówki. Te nocne zwierzęta ogłoszono synonimem hipsterskiego stylu. Zupełnie niedawno w dobrym guście było zawieszanie na szyi wąsów. Ten wzór opanował cały świat mody, a także ozdoby – .

Autor: Centrum Kultury w Lublinie

Ale nie wszyscy chcą ślepo podążać za modą. Jeżeli uwielbiamy się wyróżniać, powinniśmy spróbować zrobić własną biżuterię. Dużo osób właśnie tym zajmuje się na co dzień. W sieci odnajdziemy mnóstwo blogów oraz specjalnych stron, gdzie ludzie prezentują swoje dzieła. Istnieje wiele sposobów robienia biżuterii. Niezmiernie modne są naszyjniki robione z filcu. Piękną broszkę z takiego materiału można bez żadnych przeszkód wykonać samemu. Możemy mieć wówczas gwarancję, iż nasza biżuteria jest jedyna w swoim rodzaju.

Kolejną, bardzo popularną w ostatnim czasie, techniką jest z pewnością sutasz. Domaga się ona niesamowitej zręczności. Robiąc kolczyki sutasz, wykorzystujemy jedwabne sznurki, które następnie układamy w fantazyjne wzory. Można je połączyć z takimi dodatkami, jak korale, kryształki albo srebro. Biżuteria wykonana taką techniką jest bardzo efektowna, ale z powodzeniem możemy nosić ją również na co dzień – . Chociaż jest wyjątkowo pracochłonna, warto się natrudzić, aby uzyskać oszałamiający efekt.