Darłowo to znana miejscowość odpoczynkowa, bardzo często wybierana na wakacje nad Bałtykiem. Położona jest u ujścia rzeki Wieprzy. Ma dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wakacje może pomału rezerwować noclegi. Darłowo czeka już bowiem na urlopowiczów.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym kardynalnym placem w mieście. Dawniej gród był opasany murem z basztami i bramami. Aktualnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich pod postacią Bramy Kamiennej, przy ulicy Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on unikalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości 24 m. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1352 r. za czasów rządów Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało też współpracę z Hanzą. W XVIII i XIX w. w zamku mieściły się magazyny i więzienie, a od 1930 r. funkcjonuje tu muzeum, w którym zgromadzono zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby z drewna, okazy sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki obecnych twórców. Wieża zamkowa także udostępniona jest do odwiedzania.

Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę zaczęto w 1321 r..

Jeśli poszukujesz analogicznych danych na opisywany w tym miejscu temat, to na pewno znajdziesz więcej pod linkiem (https://parkingiokecie.pl/)!

Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można sarkofagi książąt pomorskich, między innymi Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r. obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II w trakcie audiencji w Rzymie. Kolejnymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św. Jerzego będący swego czasu częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w naszym kraju przykład skandynawskiego gotyku – kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem udekorowanym freskiem patronki żeglarzy świętej Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie warto zobaczyć także barokowy Ratusz, który przebudowano w 1725 r.. Jest on współcześnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem jest fontanna z posągiem rybaka z 1919 r.. Dookoła pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, zamieszczono cztery tablice wykonane z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Interesującym obiektem zabytkowym jest też zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie jest organizowanych wiele interesujących imprez cyklicznych. Należy udać się głównie na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże mieszczą się na obszarze dzielnicy Darłówko. Wyjątkowo atrakcyjna jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z bogatym zapleczem rekreacyjnym. Na amatorów czynnego wypoczynku w Darłowie i okolicach czeka również: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Warto również polecić bardzo ciekawe szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Kompletną ofertę na wakacje 2014 w Darłowie można znaleźć w serwisie bądź klikając na poniższe linki:
– agroturystyka Darłowo
– domki letniskowe Darłowo (strona www[)