Zapierające dech w piersi obrazy, ilustrujące panoramy miast i pejzaże z powietrza są w dzisiejszych czasach możliwe do wykonania nie tylko dla zamożnych agencji fotograficznych, lecz także dla każdego fotografa hobbysty. Na rynku dostępne są bowiem narzędzia w przystępnej cenie, które umożliwiają filmowanie oraz fotografowanie budowli i miejsc z powietrza.

Kamera sportowa

Autor: Dave Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Zaledwie kilka lat temu, żeby zrobić ładne zdjęcie obiektu oglądanego z góry, konieczne było wynajęcie helikoptera, wraz z doświadczonymi fotografami i całym profesjonalnym sprzętem. Dzisiaj wystarczy zainwestować w drona. Dron to bezzałogowe urządzenie latające. Jest sterowany zdalnie i został przystosowany do zamocowania sprzętu wideo. Najczęściej nabywane są drony marki DJI. Pierwsze wersje współpracowały z kamerą do filmowania marki GoPro, najnowszy model, Phantom 3, wyposażono we własny system nagrywania wideo, oddzielna kamera sportowa nie jest zatem wymagana – kliknij tutaj.

Nowy model różni się od swoich poprzedników wieloma innowacjami, między innymi – dłuższym czasem pracy obiektu w powietrzu, trwającym teraz 23 minuty, jak również możliwością kontrolowanego ruchu w pomieszczeniach, gdzie nie działa sygnał GPS. Bardzo istotnym udoskonaleniem urządzenia jest sprawienie, iż wraca on do miejsca, z którego wystartował, nie tylko wtedy, gdy utraci łączność ze sterującym, ale także wtedy, gdy bateria się wyczerpuje. Takie rozwiązanie daje pewność, że urządzenie nie wpadnie niespodziewanie do wody, ani nie upadnie na ulicę.

Dron

Autor: Dennis Jarvis
Źródło: http://www.flickr.com
Kilka lat wstecz kamera sportowa – gohero.pl– była istnym cudem techniki na rynku amatorskiego filmowania. Urządzenie wyposażone było w specjalny system mocowania, dzięki czemu można było nagrywać film w czasie surfowania, czy skoków do wody. Obecnie największą popularnością przy nagrywaniu filmów z lotu ptaka cieszą się drony.

Phantom 3, dzięki posiadanym poprawkom, niewątpliwie zyska jeszcze liczniejsze grono zwolenników, niż wcześniejsze modele, zwłaszcza, że został stworzony w dwóch odmianach: tańszej, dla sympatyków amatorskiego nagrywania filmów i fotografowania oraz droższej, stworzonej z myślą o profesjonalistach. Drony są nieskomplikowane w obsłudze, przystępne cenowo i niewielkie, to fajny sprzęt dla każdego miłośnika nowinek technologicznych oraz idealny pomysł na prezent, w szczególności dla mężczyzny.