Subkultury są grupami społecznymi, manifestującymi swoją odrębność w odniesieniu do całości społeczeństwa. W dzisiejszych czasach definicje oraz granice konkretnych subkultur są płynne; ich największa popularność miała miejsce w drugiej połowie dwudziestego wieku. Każda z subkultur posiada swoją odrębną ideologię, na której członkowie opierają swój styl życia. Oprócz tego większość z nich dostosowuje swoje cechy wyglądu do określonego modelu, indywidualnego dla określonej subkultury.

Zazwyczaj niebagatelne znaczenie ma również muzyka. W kwestii wyglądu zewnętrznego jednak także w wielu przypadkach nie ma ustalonych jednolitych reguł. Tak więc nie każdy łysy mężczyzna, ubrany w bojówki czarne wojskowe i ciężkie obuwie, musi być skinheadem, lub się za niego uważać.

Ciało i fryzura

Powszechnie znane jest, że członkowie określonej subkultury nierzadko są identyfikowani po tym, jak są uczesani. I tak wymienieni skinheadzi będą zawsze łysi, metale to posiadacze długich fryzur, rastafarianie noszą dready. W czasach rozkwitu subkultury punków rozpoznawalnym i często widocznym elementem były kolorowe czuby na głowach i inne szokujące fryzury. Noszone były przez przedstawicieli obu płci.

Jeżeli interesują Cię zaprezentowane kwestie, to kliknij w ten link. Pod nim znajduje się darmowy dostęp (http://www.mengarnitury.pl/pl/page/6/Aktualnosci/70/Zmiana_adresu_sklepu_MEN_Garnitury) do bardziej dokładnych informacji związanych z tym tematem.

Ślady tej mody można obserwować również dziś, chociaż niezbyt często, a pozostałości po minionej świetności pozostały w filmach czy klipach muzycznych z tamtego okresu. Oprócz fryzury liczącym się elementem są także wszelkiego rodzaju modyfikacje ciała w formie kolczyków i tatuaży.

Skórzane szelki

Autor: Agata Wojtkiewicz
Źródło: Agata Wojtkiewicz

Obecnie można zaobserwować powstanie czegoś na kształt subkultury, zbierającej ludzi zafascynowanych modyfikacjami ciała i poddających się rozmaitym tego rodzaju procesom.

Ubrania

Równie ważnym elementem jest odzież. Częścią subkultury punk było niedbanie o to, co się nosi. Hippisi nosili lekkie, wielobarwne ubrania. Skinheadzi mają charakterystyczny „uniform”, który tworzą takie elementy jak szelki, kurtka harrington, buty martensy i bojówki. Każdy z elementów ubioru posiadał swoje znaczenie, był elementem ideologii. Ciężkie obuwie jest zresztą charakterystyczne dla kilku grup – metali, punków i skinheadów. Analogicznie rzecz ma się z wszelkimi elementami wojskowymi typu multi camo. Tego typu rzeczy dostępne są w demobilach i sklepach z odzieżą wojskową.