Zazwyczaj pragniemy wtedy pozostać w cieplutkim domu i z rozgrzewającą herbatą zasiąść do naszej ulubionej lektury albo do wybranego filmu. Ale czy zima musi być taka „zimna”?

Jest nieskończenie dużo patentów na zabezpieczenie przed chłodem. Możemy pić dużo rozgrzewających płynów, schować się przed nim w domu. Jednak najlepszym sposobem jest odpowiednie ubranie.
Wełna (http://www.lamalama.pl/) – świetny patent na zimę!
Wełna jest naturalnym włóknem pochodzącym z sierści zwierząt.Pozyskujemy ją między innymi od kóz, owiec, lam, wielbłądów albo królików. Ze względu na swoiste cechy włókna, wełna jest wykorzystywana do wyrobu wysokiej jakościtkanin, dzianin jak również włóknin. Wełna była znana od starożytności. Ta doskonałej jakości jest bardzo miękka, puszysta i charakteryzuje się cienkimi włóknami, które mają długość od 4 do 12 cm. Taką wspaniałą wełnę pozyskuje się z okrywy włosowej owiec rasy merynos. Z kolei z włosia kóz kaszmirskich uzyskuje się inny znamienity gatunek wełny tj. kaszmir. Grubsza wełna jest wytwarzana z włosia owiec długowełnistych i nizinnych. Włókno wełny pochodzącej od tych zwierząt jest w stanie osiągać długość aż do 40 cm. Dzianina wełniana jest doskonałym zabezpieczeniem przed mrozem.
Wełna gotowana: co to takiego?
Jeżeli w swojej szafie masz berety, szaliki czy swetry, prawdopodobnie są one zrobione właśnie z gotowanej wełny. Wełna gotowana (inaczej wełna parzona) różni się od tradycyjnej wełny tym, że jest bardziej zbita. Z jakiego powodu? Dlatego, że została wcześniej poddana obróbce termicznej i z tego powodu skurczyła się. Podczas obróbki wełna kurczy się o ok. 20-30% swojej objętości! Dzięki temu wełna gotowana jest zdecydowanie cieplejsza, znakomicie sprawdza się w zimowe dni. Dodatkowo w przeciwieństwie do tradycyjnej wełny, jest mniej podatna na zabrudzenia i co istotne nie przyczynia się do powstawania reakcji alergicznych, takich jak: swędzenie czy kłopotliwa wysypka.

W przeciwieństwie od normalnej wełny jest miękka, szalenie przyjemna w dotyku. To elastyczny, mięsisty a także lejący materiał, bardzo często używany w krawiectwie.
Ponadto – oprócz tego, że fantastycznie zabezpiecza przed chłodem, z powodu swojego składu, dzianina wykonana z gotowanej wełny jest przewiewna, pozwala oddychać naszej skórze.
Z wełny parzonej powstają również fantastyczne sukienki, garsonki, tuniki, płaszcze i kurtki na zimę.
Aby mieć pewność, że nasz wełniany płaszcz tudzież kurtka należycie ochronią nas przed niskimi temperaturami trzeba je dodatkowo ocieplić.
Z gotowaną wełną, każdy zmarzluch przywita chłodne dni z radością!