Dziś wiele młodych ludzi porzuca rzemieślnicze zawody, żeby ukończyć wyższą uczelnię. Nie należy jednak się obawiać, że złotników zabraknie, ponieważ towary biżuteryjne cieszą się bardzo znacznym zainteresowaniem zarówno tych, którzy je nabywają i wykonawców.

tatuaże

Źródło: pixabay.com
Ci, którzy zatrudniają jubilerów przeważnie oczekują wykształcenia specjalnego, ale co jest niezwykle ciekawe, jubiler to może być tego typu osoba, która uczyła się sama sposobów produkcji biżuterii. Bardzo dużo policealnych szkół organizuje warsztaty dla osób, które pragną się wyuczyć jubilerstwa. Każdy jubiler chce udokumentować swoją wiedzę oraz umiejętności. Może także skończyć wyższą szkołę na wydziale projektowanie biżuterii lub wzornictwo. Jeśli młody człowiek przez co najmniej trzy lata odbywa praktykę w profesji jubilera, wtedy posiada możliwość podejść do egzaminu czeladniczego. Po kolejnych dwóch latach zdawać może egzamin mistrzowski. Te egzaminy są prowadzone przez Izbę Rzemieślniczą. Jubiler musi posiadać właściwe wyczucie, charakter i smak. Jeśli nie będzie miał ręcznych umiejętności, trudno będzie wykonywać jemu śliczną biżuterię.

Jeżeli użyta w tym tekście narracja do Ciebie przemówiła, to zobacz tu haft komputerowy na koszulkach inne tego rodzaju wpisy – one odnoszą się do zbliżonej problematyki.

Również musi mieć bardzo bogatą wyobraźnię. W pierwszej kolejności powinien widzieć w głowie to, co przedstawić będzie pragnął w swoim projekcie. Wymagany jest tu również dobry wzrok i zręczność. Jubiler przeważnie działa na małym materiale i małe posiada pole do popisu.

Jubilerzy bardzo często swe towary sprzedają do sklepów z biżuterią. Duża część mistrzów oraz czeladników zakłada swoje punkty. Wymaga to od nich niezwykle właściwej organizacji, umiejętności prowadzenia własnej działalności oraz obsługiwania klienta. Zadanie jubilera to także może być rozpoznawanie kamieni szlachetnych oraz obrabianie tych kamieni. Do pracy jubilera również zalicza się sporządzanie stopów metali i określanie jaką próbę posiada taki stop. Zakład jubilerski również może zajmować się skupem złomu metali szlachetnych. Jubiler własny zawód wykonuje w pracowni złotniczej, w której zatrudnia jubilerów.

Może on również otworzyć sklep złotniczy, jakiego obowiązek to będzie nie jedynie sprzedaż towarów złotniczych, lecz także przyjmowanie zamówień i zleceń na naprawę, przerób i wytwarzanie wyrobów biżuteryjnych.