Stajemy się populacją która, czyta coraz mniej. A wszak czytanie niesłychanie pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. Rozszerza słownictwo, uczy samodzielnego myślenia, lecz najważniejsze jest to, że czytanie książek to wielka przyjemność.

książki

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Czytając książki mamy sposobność kształtować wyobraźnię. Sami obsadzamy role, obmyślamy tło i kierujemy fabułą. Dobra książka porusza i ożywia intelekt. Czytanie książek poprawia talenty językowe- -> poznaj dodatkowe informacje.

Uczucie do książek powinno się zaszczepić dziecku jak najwcześniej, dlatego tak ważne jest czytanie lektur potomkom. Czytanie zgłębia biegłości językowe malucha, poprawia słownik, naucza okazywać myśli i ogarniać sposoby mówienia. Im bogatszy język, tym sprawniejsze uzewnętrznianie prywatnego zdania, lepsza zdolność obrazowania odczuć i potrzeb. Czytanie książek kształtuje umiejętność samodzielnego rozumowania i definiowania pomysłów niezbędnych do dobrego funkcjonowania w społeczeństwie.

Czytanie książek to jeden z najlepszych metod relaksu. Podróż w świat fantazji daje ukojenie i tak przydatną współczesnym maluchom ciszę, zwłaszcza po za bardzo długim oglądaniu telewizji- film chłopaki nie płaczą, lub graniu na komputerze.

Samodzielne czytanie wyrabia w dziecku cierpliwość i zdolność oczekiwania. Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu nastroju, w jakim nie wszystko musi być prędko, momentalnie. Polepsza postawę wytrwałości, koncentracji nad tym, co się czyni. Treść książki nieraz staje się pretekstem do rozmowy z rodzicielami, lub rówieśnikami na istotne dla malucha tematy.

Czytanie właściwych książek jest rekomendowane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, lub nadmiernie zadziornych. Czytanie uczy współodczuwań i wrażliwości.
Nie ma wątpliwości, że czytanie jest konieczne dla rozwoju maluchów. Na szczęście stanowi jedną z niewielu konieczności życiowych, jaka jest jednocześnie przyjemna. Sprzyja bezkonfliktowemu rozwojowi intelektualnemu i uczuciowemu, oraz co najważniejsze dla samego czytelnika, daje dużo radości.